www.PowerboatRacing.de
Results
WC OSY-400 | Dessau | Brodenbach | Lorch | Znin/PL | Berlin-Gruenau | Hamburg | Stralsund (F1) | Riesa | Jedovnice/CZ | Lauffen | Duisburg | Trzcianka/PL | CC OSY-400 | Rostock | German Championships

Berlin-Gruenau 2001

8th Int. ADAC Powerboat Race Berlin-Gruenau
Official final result
F-500, HR-1000, Formula ADAC, T-550, O-350

Class Formula 500 (European Championship)

Pos. Boat No. Name Nation 1. heat
points
2. heat
points
3. heat
points
Total
points
fastest
lap
1 34 Roda, D. I   400 400 800 48.59
2 64 Sallis, T. GB   300 225 525 52.70
3 2 Csako, F. A   225 300 525 53.19
4 8 Bacchi I   169 169 338 53.86
5 17 Atamanov, M. A   95 127 222 55.19
6 13 Masek, J. CZ   127 95 222 55.22
7 20 Rochel, U. D   71 53 124 54.08
8 62 Bodor, P. H   40 71 111 53.56
9 84 Koschinski, C. A   53 40 93 57.73
10 63 Masek CZ   30 30 60 58.73
11 4 Tempelhahn, S. D   22   22 1:00.17
12 82 Aaslav-Kaasik EST     22 22 59.83
  21 Majewski, B. A       DNF  
  55 Friedrich, R. D          
  6 Schulze, F. D          
DNF = did not finish
top

Class HR 1000
Pos. Boat
No.
Name Ort 1. heat
points
2. heat
points
3. heat
points
Total
points
fastest
lap
1 10 Gerbert, Reinhard Berlin 400 400 400 1200 1:03.61
2 2 Majewski, Bernd A (Dannenreich) 300 300 225 825 1:05.48
3 20 Heibuch, Peter Neu Zittau 169 225 169 563 1:08.47
4 3 Katzorke, Lars Wolfsburg 225   300 525 1:07.15
5 22 Schiller, Yves Berlin 71 127 95 293 1:11.59
6 6 Schulze, Andreas Rosslau 95 169   264 1:10.97
7 9 Schildhauer, Reik Dessau 127   127 254 1:09.32
8 7 Mehnert, Bernd Rostock 53 95 71 219 1:14.49
9 32 Barth, Andreas Magdeburg 40 71 53 164 1:22.71
10 21 Roesler, Helmut Neuseddin     40 40 1:19.04
  5 Boehme, Lars Dessau          
  8 Matzdorff, Marcel Berlin          
top

Class Formel ADAC
Pos. Boat
No.
Name Ort 1. heat
points
2. heat
points
3. heat
points
Total
points
fastest
lap
1 5 Kuepper, S. D 400 400 400 1200 1:16.80
2 14 Kalsow, F. D 300 300 225 825 1:17.20
3 6 Bauss, S. D 225 169 169 563 1:18.01
4 7 Ebeling, D. D   225 300 525 1:17.64
5 15 Weigelt, U. Berlin 169 71 53 293 1:21.23
6 10 Maier, S. D 22 127 127 276 1:20.04
7 12 Brettschneider, U. D 53 95 95 243 1:20.88
8 16 Schrader, N. D 71 30 71 172 1:22.42
9 3 Heibuch, P. Neu Zittau 95 22 40 157 1:24.79
10 9 Gehrmann, M. Berlin 127 13   140 1:24.15
11 13 Gipner, E. D 40 53   93 1:22.58
12 11 Schmohl, P. Berlin 30 40   70 1:23.78
13 4 Steudel, R. Dresden   17 30 47 1:23.77
14 8 Stangenberg, T. D   9   9 1:24.95
top

Class DMYV T-550
Pos. Boat
No.
Name Ort 1. heat
points
2. heat
points
3. heat
points
Total
points
fastest
lap
1 2 Glogier, L. PL 400 400 400 1200 1:26.27
2 80 Gaehler, A. D / Berlin 300 300 300 900 1:29.48
3 34 Eckerle, J. D 225 225 127 577 1:29.39
4 94 Goebel-Tichelaar, J. D 127 169 169 465 1:31.90
5 54 Friedrich, A. D 95 95 225 415 1:31.54
6 3 Baschwitz, M. D 169 127 95 391 1:30.71
7 63 Koenig, Y. D 71 71 71 213 1:34.70
8 31 Gembiak, M. PL 30 53 53 136 1:45.45
9 30 Gembiak, M. PL 53 30   83 1:41.90
10 86 Fiebig, J. D 40 40   80 1:39.15
top

Class O-350
Pos. Boat
No.
Name Ort 1. heat
points
2. heat
points
3. heat
points
Total
points
fastest
lap
1 13 Bédy, T. H 400 400 95 895 57.24
2 15 Otto, A. A (Berlin) 225 300 300 825 1:05.03
3 22 Kott, D. D / Dessau 300   400 700 1:04.67
4 70 Sacherl, J. CZ 169 169 225 563 1:04.52
5 65 Pospisil, P. CZ 127 225 169 521 1:05.23
6 58 Feske, J. D / Berlin 71 127   198 1:25.10
7 62 Kluge, H. A (Berlin) 95   71 166 1:06.93
8 2 Gleinert D     127 127 1:04.41
top

back      top      home