www.PowerboatRacing.de
Results

Grimstad (NOR) 2012

46th Int. Powerboat Race - 21/22 May 2012
Official Total Result
F-4S, F-2, P-750

WC F-4S - round 3
Pos. Boat
No
Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Heat 4
Points
Total
Points
WC
Points
90  Tobias SÖDERLING  SWE  400  400  400  (400)  1200  20 
79  Adrian MANIEWSKI  POL  (225)  300  300  300  900  17 
11  Edgaras RIABKO  LTU  300  225  DSQ  525  15 
71  Nikita LIJCS  LAT  (95)  225  169  127  521  13 
80  Aron TABORI  HUN  (0)  169  127  95  391  11 
16  Ivo EGLE  LAT  127  22  DSQ  225  374  10 
Philip LUNDIN  SWE  (17)  40  22  169  231 
99  Thomas CARLSEN  NOR  71  95  53  (0)  219 
12  Uwe BRETTSCHNEIDER  GER  30  71  71  71  243 
10  120  Erik EDIN  SWE  (40)  53  95  53  201 
11  Daniel SPARRING  SWE  169  (0)  22  191 
12  102  Niklas FRIBERG  SWE  (22)  30  30  40  100 
13  60  Ada PRZYBYL  POL  53  DSQ  40  93 
14  50  Shi Hai WEN  CHN  (13)  17  17  30  64 
   19  Lu FANGYU  CHN  (0) 
top

WC F-2 - round 3
Pos. Boat
No
Name Boat Nation Laps Time WC
Points
Erik Stark  Molgaard  SWE  55  00:32:15:45  20 
Johan Osterberg  Molgaard  SWE  55  00:32:32:53  15 
Rupert Temper  DAC  AT  55  00:32:34:12  12 
Ola Pettersson  Baba  SWE  55  00:32:35:89 
19  Stefan Hagin  Molgaard  GER  55  00:32:37:23 
88  Pal Virik Nilsen  Baba  NOR  54  00:32:20:89 
51  Uvis Slakteris  Molgaard  LAT  54  00:32:22:65 
11  Bimba Sjöholm  DAC  SWE  54  00:32:30:03 
24  Per Edwardsen  Molgaard  NOR  54  00:32:31:00 
10  52  Martins Morozs  Molgaard  LAT  54  00:32:43:45 
11  Mette B. Bjerknæs  Molgaard  NOR  54  00:32:45:98 
12  25  Paolo Zantelli  Clerici  ITA  48  00:30:18:95 
13  12  Harri Lehti  ADIMSC  FIN  44  00:32:32:06 
14  93  Tommy Wahlsten  Molgaard  SWE  14  00:08:16:64  DNF 
15  Owen Jelf  Molgaard  GBR    DNS 
top

WC P-750
Pos. Boat
No
Name Nation Surf Longhaul Circuit Total
Points
29  Roland Sjogren - Erik Stark  SWE  13  20  17 
40  James Tapp - Murry Mac Gregor  GBR  20  11  15 
20  Marten Levin - Stellan Persson  SWE  17  13  13 
10  Sigurd Mollestad - Elen Mollestad  NOR  15  20 
28  Sean Fisher - Grant Pittard  GBR  11  17   
16  Ornulf Helle - Andreas Gundersen  NOR 
30  Stefan Lindeque - Tony Ingram  SA  15 
22  Emanuel Nilson - Markus Søderholm  SWE  11 
17  Torstein Skaali - Simen Andvik  NOR  10  10 
10  25  Christopher Sundberg - Henrik Von Wendt  SWE 
11  21  Patrik Eriksson - Jonny Ingmarsson  SWE 
12  80  Dmitrii Krylov - Irina Krylova  RUS  10 
13  14  Andres Liltved - Benjamin Thommasen  NOR   
14  60  Roman Vette - Carsten Roehrig  GER   
15  50  Valts Silis - Snorre Gran  LAT 
16  70  Konstantin Perekhodyuk - Anatoley Fedulov  RUS   
17  27  Lars Nilsson - Hampus Håkansson  SWE   
18  24  Pavel Shchegolev - Elena Aizina  RUS   
19  43  Simon Harding - Joseph Farley  GBR   
20  26  Andreas Brillowski - Dennis Brillowski  GER   
21  11  Tore lassesen - Kåre Lillejord  NOR  DNS   
top
Source: Race Office, U.I.M.

DNF=Did Not Finish, DNS=Did Not Start, DSQ=Disqualified

back      home      Print
Admin